by bako96 at 03-10-2018, 05:47 AM
Merhaba arkadaşlar Elektrik Elektronik mühendisliği okuyorum. Elektromanyetizma dersi için wi-fi sinyal genişletici(Wi-fi extender) yapmak istiyoruz. Sinyal eşlemesi için receiver ve yayılması için de sender lazım.

Temel olarak bunları biliyoruz ancak onun dışında spesifik olarak hangi malzemeler lazım tam bilmiyoruz. Bana yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler.
by haydar özkan at 03-05-2018, 05:40 AM
05.02.2014 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında; 2547 sayılı Kanun’un 2880 sayılı Kanun’la değişik 43/b maddesi uyarınca, Üniversitelerarası Kurul’un görüşü de dikkate alınarak, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü’nün Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği Bölümlerine eşdeğer olmadığına, Enerji Mühendisliği Bölümü ile eşdeğer olduğuna karar verilmiştir. 
Özellikle "elektrik makineleri", " iletim sistemleri", " dağıtım sistemleri", " güç sistemleri", " enerji sistemleri", " elektrik tesisleri", " koruma", "yüksek gerilim tekniği" veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerden en az üçünün bulunduğu halde EMO tarafından hak kazanılan her türlü proje, sözleşme ve danışmanlık, müşavirlik hizmetleri yapılabilmesi yolunu açan "Elektrik 1 kV Altı ve Üstü SMM Belgesi"ne sahip olamayan Enerji Sistemleri Mühendisleri hak kaybına uğrayarak istihdam ve iş gerçekleştirebilme haklarında kayıp yaşamaktadır. Aynı husus doğrultusunda, ilgili madde gereğince "Enerji Müsadesi" içinde Enerji Sistemleri Mühendisleri başvuru dahi yapamamaktadır ya da yaptığı işin sorumluluğunu alacak kabul kurulu üyesi olamamaktadır. Sektör içerisinde bu ve bunun gibi sayısız hak mahrumiyeti yaşanmakta ve devam etmektedir.
Bununla birlikte ancak Enerji Sistemleri Mühendisleri olarak Makina Mühendisleri odasına kayıt olabilmekte ve ne yazık ki hak mahrumiyetleri noktasında arzu edilen iyileşme seviyesine ulaşmak söz konusu olmamaktadır. Meslek Odalarının en önemli görevi meslektaşlarının özlük haklarını korumaktır. Meslektaşlarımızın özlük haklarına ve hangi alanda daha verimli çalışmalara imza atabileceklerine en iyi Enerji Sistemleri Mühendisleri karar verecektir. Anayasa`dan ve kanunlarımızdan aldığımız yetki ile mühendisler için taban ücreti belirlemekten çalışma alanına kadar geniş alanda belirleme ve uygulama işlemlerini Enerji Sistemleri Mühendisleri olarak yapmak istemekteyiz. Bir öneri de münferit olarak yapılanan Enerji Sistemleri Mühendisliği Dernekleri'nin de bu "ODA" çatısı altında birleşmesidir.
Her alanda çalışan binlerce Enerji Sistemleri Mühendisi meslektaşı olarak tek bir odada birleştirmek; Türkiye' de farklı alanlarda farkındalık oluşturacak olup hizmetleri ve üretkenliği ile bu mesleğin gelişimine katkı sağlayacak ve öncelikle hak mahrumiyetleri noktasında çalışmalara imza atacaktır. Sende Türkiye' de Enerji Sistemleri Mühendisleri Odası Kurulmasını istiyorsan ve kendi haklarına kendi meslektaşlarınla beraber sahip çıkmak istiyorsan İMZALA!

http://chn.ge/2EAdH2u
by EnerjiYönetimi at 10-25-2017, 06:58 PM
Evet arkadaşlar Enerji ile ilgili 2 yıl önce Konya da bir bölüm açıldı . Şu an sadece orada bulunuyor bu bölüm . “Enerji Yönetimi”. Ne o derseniz de , çok ucu açık bi bölüm. Bakan Albayrak da 2-3 defa okula gelip desteklerini göstermişlerdir. Enerji mühendislikleriyle beraber çalışacak bir bölüm. Tanıyın artık , benimseyin ..Enerji de Türkiye geliyor ..
by EnerjiYönetimi at 10-25-2017, 06:52 PM
Evet arkadaşlar Enerji ile ilgili 2 yıl önce Konya da bir bölüm açıldı . Şu an sadece orada bulunuyor bu bölüm . “Enerji Yönetimi”. Ne o derseniz de , çok ucu açık bi bölüm. Bakan Albayrak da 2-3 defa okula gelip desteklerini göstermişlerdir. Enerji mühendislikleriyle beraber çalışacak bir bölüm. Tanıyın artık , benimseyin ..Enerji de Türkiye geliyor ..
by snnrdgnn at 08-23-2017, 07:29 AM
İlk gün neler yapılır anlatabilir misiniz?
by ladyengineer at 08-18-2017, 07:37 PM
"En iyi mühendis nasıl olurum? Nasıl daha çok para kazanırım? Nasıl ünlü bir şirkette çalışırım?" diye düşünen sayın mühendis adayları arkadaşlarım... İşte size çözüm. 
Ne mevkide bir mühendis olursanız olun İŞÇİSİNE EMEĞİNİN KARŞILIĞINI VERMEYEN bir iş yerinde çalışmayın. Ya da bunu düzeltmek için elinizden geleni yapın. İşçilere SAYGISIZLIK ETMEYİN çünkü onlarda emeğiyle para kazanmaya çalışan normal bir İNSAN. Kendinizden yaşca büyük, senelerce tecrübeye sahip insanları KÜÇÜK GÖRECEK kadar egonuz olmasın. Okulunuzdan aldığınız diplomaya güvenerek SESİNİZİ YÜKSELTMEYİN kirin pasın içinde üç kuruş maaşla çalışan emekçilere. Tüm bunlar olduktan sonra hiç şüphe yok en iyi mühendis siz olursunuz.
Bugün stajda yaşadığım olay üzerine bunu yazmak istedim. Inanın insanın kalbini kırmak kadar kötü birşey yok bu dünyada. İşciye önem verilmediğine yapacağı işi gönülsüz yapıyor. İşe gelirken ayakları geri geri gidiyor. Sesini çıkaramıyor tepkisini gösteremiyor çünkü bakmakla yükümlü olduğu bir ailesi var. Empati kurun! Ne kadar zor bir durum değil mi.. Kimse ilkokul yada lise mezunu olduğu için böyle muamele gormemeli. İyi bir muhendis olmak bir yana iyi bir insan olduktan sonra hersey kendiliğinden olacaktır. Sizler de mühendis adayları olduğunuz için bunu paylaşmak istedim... Sizinde sahit olduğunuz yada stajınızda işçilerle konuşma fırsatı bulup dikttanizi çeken birşey olsuysa bizimle paylaşın.. Bence bu konuşulması gereken büyük bir muhendislik sorunu.
by Mühendishatun at 08-14-2017, 09:08 PM
Bilmiyorum dikkatinizi çekti mi mühendis kadınlara hep bir ön yargı var..Sizce bunun sebebi ne ? Bu ön yargıyı yenmek için neler yapılabilinir?
Nasıl bir ön yargı diyecek olursanız :
Mesela mühendis dediğin erkek olur
ya da kadın şantiyede ne yapacak işçiler var rahat olamaz bu tarz tepkiler var gerçekten
by Melis.basarann at 08-14-2017, 02:07 AM
Eveett simdi koskaca bir sene ingilizce gorucem ve ciddi manada onemli cunku ingilizce okuycam :Big Grin


Benim sormak istediğim ise hazirliktan 1.sinifa gecerken kendime ingilizce disinda nasil amaclar edinmeliyim neler yapmaliyim ?

Sizin fikirleriniz neler , sizce ne yapmalıyız ?
by Melis.basarann at 07-31-2017, 10:14 PM
1.öğretim muhendislikle 2.öğretim mühendislik arasında fark var mı ? 

2.öğretimin dezavantajları neler ?

Ben diplomada hicbir farkının olmadığını biliyorum peki siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında Smile
by Hüseyin at 07-31-2017, 08:51 PM
Merhaba arkadaşlar dün Tazemühendis blog bölümünde yeni mezun mühendislere tavsiyeler isimli bir yazı paylaşmıştım.Bu yazıyı forumda görmeyen olabilir diye buraya da yazmak istedim..
Sizde tavsiyelerinizi bu başlıkta paylaşabilirsiniz.

Üniversite bitti,sonunda bitirmek için canla başla uğraştığınız mühendislik fakültesini bitirdiniz ve yeni mezun mühendisler kategorisine sizde dahil oldunuz. Hayattaki en önemli hedeflerinizden birisi olan okul bitirmeyi listeden çıkardınız. Peki okul bitti bitmesine ama yeni mezun bir mühendis olarak neler yapmalıyım ? İş hayatında izleyeceğim politika nasıl olmalı ? Gibi sorular zihninizi meşgul etmeye başladı bu sefer de. Bu yazımda yeni mezun olmuş bir mühendisin yapması gerekenlerden,dikkat etmesi gereken durumlardan,kısaca yeni mezun mühendise verilmesi gereken tavsiyelerden bahsedeceğim. Bu yazıda vereceğim tavsiyelerin tamamı,mühendislik sektöründe belli bir yere gelmiş,çeşitli zorluklar çekmiş mühendislerden alınarak hazırlanmıştır. Yani kaynak sağlam.. Neyse lafı fazla uzatmadan siz yeni mezun mühendisleri yada mühendis adaylarını yeni mezun mühendislere verilen tavsiyeler ile baş başa bırakmak istiyorum.


1-) Yeni mezun bir mühendis özel sektörde mi,kamu kuruluşunda mı çalışmalı?
Öncelikle her yeni mezun mühendisin aklına gelen bu soruyla başlayalım. Arkadaşlar özel sektör yada devlet kurumunda çalışmak tamamen sizin istediklerinize,beklentilerinize kalmış bir şey. Devlet ve özel sektörü şöyle bir kıyaslarsak,özel sektörde en az iki sene tecrübe kazanana kadar biraz daha kötü koşullarda çalışırsınız.Fakat devlet kurumuna kapak atabilirseniz özel sektördekinden daha iyi koşullarla çalışmaya başlarsınız. Ama devlet kurumunda yükselmeniz bir yere kadardır. Özel sektörde ise önünüz açıktır. Gidebildiğiniz yere kadar gidersiniz.

2-) Teknisyenleri,ustabaşılarını ezmeyin fikirlerini önemseyin
Yeni mezun mühendis arkadaşların yaptığı en büyük hatalardan biriside,mezun oldum mühendisim ben herkesten üstünüm kafalarına girmeleri. Siz her ne kadar okulda eğitimini almış olsanızda,çalıştığınız yerdeki teknisyenler sizden çok daha tecrübeli,bazı konularda çok daha bilgililerdir. Yeri geldi mi onlarla dikleşmek yerine fikirlerine başvurun.

3-) Her türlü soruna hazırlıklı olun
İş hayatında karşınıza çok çeşitli sorunlar çıkabilir. Siz bir mühendissiniz. Ben bunun eğitimini almadım bu sorunu çözemem deme hakkınız yok. Sorun her ne olursa olsun çözüm üretebilmelisiniz.

4-) Yabancı dil öğrenin dememe gerek yok sanırım
Eğer bu yazıyı okuyacak seviyeye geldiyseniz yabancı dil öğrenmeniz lazım dememe gerek olmadığını düşünüyorum. En az iki tane yabancı dil bilmelisiniz. Ama hala yabancı dil bilmiyorsanız,öğrenmeyi bu zamana kadar ihmal ettiyseniz yine de geç değil. Bir kursa giderek ya da evde kendi imkanlarınızla İngilizce'den başlayarak yabancı dil öğrenmelisiniz.
Kursa gitmeyip evde kendi imkanlarıyla yabancı dil öğrenecek taze mühendisler şu yazımızı okuyabilirler.Evde yabancı dil öğrenme yollarından bahsettim.

5-) Girdiğiniz işte 1+ sene çalışmalısınız
Yeni mezun bir mühendise mezun olduktan sonra en çok sorulan sorulardan birisi tecrübedir. Tecrübe istemeyen büyük firma çok azdır. O yüzden girdiğiniz bir şirkette bir sene doldurup tecrübe kazanmaya bakın. Sonrasında isterseniz CV'nize yazacağınız 1+ sene tecrübe ile daha kolay iş bulabilirsiniz.

6-) İş güvenliği uzmanlığı sertifikası alın
Şimdi diyeceksiniz iş güvenliği ne alaka,benim ne işime yarar ama böyle düşünmeyin. İş güvenliğine ülkemizde verilen önem artmaya başladı. Gelecekte iş güvenliği uzmanlarının hemen hemen her sahada bulunacağını varsayarsak alın bir sertifika dursun köşede. Zarar gelmez.

7-) Yüksek lisans yapın
Yüksek lisansı ihmal etmeyin. Özel sektörde belki çok bir şey ifade etmese de eğer kamu kurumunda çalışmayı düşününen yada akademik kariyer yapmayı planlayan bir mühendisseniz yüksek lisansı ihmal etmeyin. Özel sektörde de hiç işe yaramaz değil. Yüksek lisansınızı kullanmayacak bile olsa bir firma sizinle aynı niteklikte biriyle sizin aranızda kalsa yüksek lisans yapmanız belkide sizi bir adım öne geçirecek. Düşünün bunları.
Ayrıca yüksek lisans hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler şu yazımızı okuyabilirsiniz.

8-) Askerliği aradan çıkarın
Askerliği henüz yapmamış olmanız iş bulmanız için en büyük engellerden birisi. Askerliği mezun olur olmaz aradan çıkarmanız faydalı olur. Benim için sıralama şu şekilde tabi bu herkese göre değişir. Ve bir uzman sıralaması değil tamamen benim kendi sıralamam.
Okul biter+Yüksek lisans yapılır+askere gidilir..Yüksek lisans yaparken de çalışabilirsiniz.

BONUS : Yeni mezun mühendislerden iş hayatında en çok beklenenler :

⏩Askerliğini yapmış olması
⏩İngilizce bilmesi
⏩En az 1+ sene bir yerde çalışmış olması(küçük bir firmada olsa)

Eğer yukarıda saydıklarımı hallettiyseniz piyasada daha kolay iş bulabilirsiniz. Tecrübeniz,okul isminizin önüne geçer her zaman bunu unutmayın. İlk girdiğiniz işe maaşına falan bakmadan sımsıkı sarılıp bırakmayın. Tecrübe kazanın. Daha güzel işler için referans edinin.

SON SÖZLER
Bu yazımda yeni mezun mühendislere iş hayatında kullanacakları,iş dünyasına daha bilgili bir şekilde giriş yapmalarını sağlayacak bilgiler vermek istedim.Umarım yararlı olabilmişimdir. Yeni mezun arkadaşlarda piyasadaki değerli büyüklerimizin verdiği bu tavsiyeleri kulaklarına küpe edip,uygulasınlar.Kendi yararlarına olur.
Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.
Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:


Giriş Yap
Forumda Ara

Forum İstatistikleri
Toplam Üyeler: 274
Son Üye: FİLOZOF77
Toplam Konular: 135
Toplam Yorumlar: 518
Kimler Çevrimiçi
Toplam: 2 kullanıcı aktif
0 Kayıtlı
» 2 Ziyaretçi